UWAGA! Już otwarte, zapraszamy!

Diagnostyka alergii kontaktowej

czyli słów kilka o testach płatkowych (alergicznych testach skórnych)

osób choruje w Polsce na alergie
0 m+

Testy płatkowe (testami naskórkowe”, „patch testy”) są obecnie złotym standardem w diagnostyce alergii kontaktowej (tzw. alergii opóźnionej) na antygeny niepełnowartościowe czyli hapteny u dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Hapteny to miedzy innymi: leki, związki chemiczne, a także składniki własnych tkanek ustroju wyższego.

Przebieg Testów Płatkowych: Szybki i Bezbolesny Proces z Udziałem Dermatologa

Lekarz dermatolog nakłada w szybki i bezbolesny sposób plastry (lub bibułki) w odległości 2 cm od siebie na plecy. Plastry te składają z pojedynczych komór wypełnionych substancjami testowymi. Plaster pozostawia się na skórze pacjenta przez 48 godzin od momentu aplikacji w celu interpretacji pierwszych wyników. Kolejne odczyty następują po ok. 72h, 96h lub 168h od czasu naklejenia komór z haptenami na skórze badanego.
Tak długi czas trwania testu jest uwarunkowany tym, że niektóre substancje dają w miejscu kontaktu ze skórą spóźnioną reakcję alergiczną, która nie byłaby możliwa do zidentyfikowania przy zastosowaniu krótszego czasu ekspozycji na dany czynnik.

 

3 Kluczowe Kategorie Substancji Alergenów

W Sudetia Med wykonujemy testy płatkowe z wykorzystaniem aż 3 serii – tzw. Serii podstawowej (zestaw 30 substancji najczęściej uczulających w Polsce, zgodny ze standardami Polskiego Towarzystwa Alergologicznego), Serii kosmetyki i Serii metale.

Substancje Wchodzące w Skład Codziennych Produktów

Czynniki, które występują w wyżej wymienionych seriach to między innymi metale i substancje wchodzące w skład biżuterii, akcesoriów i elementów garderoby (paski, suwaki), przedmiotów codziennego użytku (klamki, nożyczki, monety, przybory kuchenne), składników kremów, maści, szamponów, samoopalaczy, pomadek, podkładów, pudrów, kremów do golenia, leków, krople do oczu, aerozoli i wielu innych.

Dermatologia - Cennik

Przygotowanie do zabiegu​

  • Na 3-4 tygodnie unikaj ekspozycji na alergeny i leki steroidowe nanoszone bezpośrednio na skórę.
  • Na 7-10 dni przed wykonaniem testów odstaw leki przeciwalergiczne, w tym leki antyhistaminowe.
  • Na 2-3 dni przed przeprowadzeniem nie przyjmuj preparatów wapna, witaminy C czy rutyny.
  • W przypadku pacjentów nadmiernie owłosionych, na 1-2 dni przed testem pozbądź się owłosienia z pleców. Testy są przylepiane bezpośrednio na skórę, dlatego w celu uniknięcia podrażnienia musi być ona gładka i bez owłosienia.
  • W dniu badania powstrzymaj się od stosowania balsamów, kremów czy maści. Mogą one utrudniać przylepienie testu na skórze.
  • Na czas trwania badania, zrezygnuj w trakcie kąpieli z moczenia powierzchni pleców, na której przyklejone są plastry.
  • W trakcie trwania badania staraj się nosić przewiewną i ciemną odzież wierzchnią. Zrezygnuj na ten czas z biustonosza. Uchroni to test przed uszkodzeniem, a Twoją odzież przed niechcianym zabarwieniem którąś z zawartych w nich substancji. Jeżeli jesteś aktywny/a fizycznie, zrezygnuj na te kilka dni z wysiłku, ponieważ nadmierne pocenie może prowadzić do odklejenia się plastrów.

Wskazania do wykonania testów alergicznych

Przewlekłe, swędzące zmiany skórne; wyprysk atopowy w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się i suchości skóry; alergiczne kontaktowe zapalenie skóry; wyprysk potnicowy w postaci świądu i pęcherzyków skórnych na skórze dłoni oraz podeszwach stóp; · rutynowo przeprowadzane wśród wszystkich chorych u których, na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego, nie można od razu rozpoznać występowania przewlekłej choroby skóry. · Predyspozycje do dziedziczenia alergii

Diagnostyka alergii kontaktowych – testy płatkowe

  • Zły stan ogólny pacjenta
  • Wiek poniżej 6 roku życia
  • Czynna choroba nowotworowa
  • Ostra infekcja
  • Czynna choroba autoimmunologiczna
  • Ciąża

Zarezerwuj wizytę teraz

Kontakt

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami informujemy, że treści zamieszczone na stronie drozdowski.clinic są skierowane wyłącznie do profesjonalistów w dziedzinie wyrobów medycznych

Potwierdź status profesjonalisty.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami informujemy, że treści zamieszczone na stronie sudetiamed.pl są skierowane wyłącznie do profesjonalistów w dziedzinie wyrobów medycznych tj. osób wykonujących zawód medyczny lub prowadzących obrót wyrobami medycznymi oraz ich pracowników i współpracowników. Jeśli chcesz przejść na stronę, potwierdź swój status: